O
Nejflexibilnější možností ochrany soukromí je osazení okna žaluziemi, kterými můžeme regulovat jak světelnou pohodu, tak zamezit zvědavým pohledům zvenčí. Dalším řešením může být osazení okna bezpečnostními nebo neprůhlednými skly.
Žaluzie je nejjednodušší možností jak okno a s ním i vnitřní prostor zastínit. Výhodou žaluzií v porovnání například se závěsy je možnost velmi plynule regulovat prostup slunečního světla a přizpůsobit si tak prostředí osobním potřebám. Pozitivním vedlejším efektem instalovaných žaluzií je možnost v letních měsících zcela zatemnit a omezit tak přehřívání interiéru.
Některé části domu vyžadují ochranu soukromí po celý den, ale bez ztráty světlosti. Jedná se především o kuchyně, toalety, koupelny apod. V těchto případech doporučujeme použití ornamnetních (strukturovaných, neprůhledných) skel či matných fólií na okna, které zcela zamezí zvídavým pohledům zvenčí, zároveň však vpustí do místnosti dostatečné množství světla.
V našem kalkulátoru na www.kalkulator-oken.cz si můžete jakékoliv okno doplnit o neprůhledné sklo (činčila, kůra, pískované) a dopřát si maximální soukromí.
Nejčastěji používanými ornamentními skly v domácnostech jsou skla s označením kůra (dubová kůra) a činčila (chinchila) a pro kanceláře nebo lékařské ordinace matná (pískovaná) skla. Ta mají ze všech nabízených skel největší zastínění, které se hodí pro nerušenou práci.
Je mírně svažitá kovová část ve spodní části okna, která zabraňuje vnikání dešťové vody dovnitř. Funguje jako jakýsi okap, po kterém voda snadno odtéká ven na parapet. Montuje se na venkovní straně dřevěného EURO okna jako ochrana před povětrnostními vlivy. Pokud by zde nebyla použita, došlo by velmi rychle k degradaci dřeva.
V dnešní době se používá provětrávaná okapnice na rámu okna, která je připevněna pomocí klipů (nosičů), aby pod ní mohl proudit vzduch a vysoušet případnou vlhkost. Křídlová okapnice je připevněna pomocí silikonu, díky čemuž je zajištěna její odolnost proti vodě. Okapnice jsou vyráběné z různobarevného hliníku. Barvu lze při výběru oken specifikovat.
Je mírně svažitá kovová část ve spodní části okna, která zabraňuje vnikání dešťové vody dovnitř. Funguje jako jakýsi okap, po kterém voda snadno odtéká ven na parapet. Montuje se na venkovní straně dřevěného EURO okna jako ochrana před povětrnostními vlivy. Pokud by zde nebyla použita, došlo by velmi rychle k degradaci dřeva.
Křídlová okapnice je připevněna pomocí silikonu, díky čemuž je zajištěna její odolnost proti vodě. Okapnice jsou vyráběné z různobarevného hliníku. Barvu lze při výběru oken specifikovat.
Je mírně svažitá kovová část ve spodní části okna, která zabraňuje vnikání dešťové vody dovnitř. Funguje jako jakýsi okap, po kterém voda snadno odtéká ven na parapet. Montuje se na venkovní straně dřevěného EURO okna jako ochrana před povětrnostními vlivy. Pokud by nebyla použita, došlo by velmi rychle k degradaci dřeva.
Okenní fólie se snadno aplikuje na okenní tabuli a má mnoho výhod. Ať už jde o redukování průhlednosti okna, ochranu proti slunci, dekoraci, izolaci nebo bezpečnost, může okenní fólie zlepšit užitné vlastnosti obyčejného okna. Okenní fólie je samolepící, je potřeba ji aplikovat na čisté okno. Žádné další nástroje nebo lepidlo není třeba.Tenký film matné fólie propouští denní světlo a zároveň poskytuje soukromí uvnitř interiéru. Fólie má dlouhou životnost a její aplikace je velmi jednoduchá. Dobrou světelnost si okenní fólie zachovává i ve večerních hodinách. Jedná se o nejlevnější způsob, jak zlepšit vlastnosti okna, aniž by bylo nutné měnit samotné sklo.
Plastová i hliníková okna mohou tuto skelní fólii obsahovat už z výroby. Lze ji použít i na dveře (vstupní, balkonové). Fólii vybíráme podle účelu použití. S matnou fólií na sklo může být například koupelnové okno zcela neprůhledné, ale zároveň je zachována vysoká světelnost okna.
Okno se skládá z okenního rámu a křídla, do kterého je zasazeno izolační sklo. Zatímco okenní rám je pevně usazen do stavebního otvoru, okenní křídlo je většinou pohyblivé. Okenní křídlo je s rámem spojeno pomocí pantů (závěsů). Slouží k bezpečnému otevírání a zavírání okna, přičemž existuje více možností, jak okno otevírat. Existují okenní křídla sklopné, otevíravé, otevíravé a sklopné nebo posuvné. Mohou být opticky rozdělena různými typy příček.
V závislosti na tom, kde je umístěna klika, se křídlo otevírá vlevo nebo vpravo směrem do místnosti.
Existují však také pohyblivé části okna, které se nepohybují kolem osy otáčení. Jedná se obvykle o posuvná okna nebo sklápěcí mechanismy, které se obvykle využívají u střešních oken. Tyto okenní křídla mohou být stejně jako okenní rámy vyráběny ze dřeva, hliníku nebo plastu. Stejně jako u rámu je také u křídla možné, aby mělo různé barvy. V závislosti na materiálu okenních prvků jsou možnosti následující:dřevo (EUROokno) - krycí barvy, lazury, hliník – práškové barvy, plastové okno – fólie.
Okenní křídlo je důležitou součástí okna. Jeho úlohou je odolat větru a dešti a díky pevným ocelovým výztuhám (armaturám) přenést tlak na rám okna. Musí být dostatečně stabilní, aby uneslo použité sklo (trojsklo, bezpečnostní sklo atd.).
V podstatě je to rozčlenění prostoru mezi skleněnými tabulemi. Nejedná se o okenní profil. Každé okno, plastové, dřevěné i hliníkové může být doplněno několika typy příček. Tyto příčky mají funkci statickou (pevná příčka), ale hlavně dekorativní a designovou. Jejich použití je možné u historických domů i novostaveb.
Prvním a pravděpodobně nejpoužívanějším typem je tzv. pevná příčka (traverza, sloupek, poutec), která je pevně spojena s rámem okna či křídla. Nejčastěji se s tímto typem příčky setkáme u balkonových dveří v panelové zástavbě.Dalším typem je příčka nalepovací, která může být na sklo nalepena jednostranně i oboustranně, a dále může být doplněna o imitaci meziskelního rámečku (tzv. duplex). Nalepovací příčky je možné dodat v různých barvách a dřevodekorech. Záleží na preferencích zákazníka a na celkovém vzhledu budovy, do které budou nová okna instalována.
Příčka nevyžaduje žádné další těsnění, ani nezhoršuje tepelnou izolaci okna. Tento typ příček se nejčastěji používá u historických budov pro jejich dokonalou imitaci starých typů oken.Třetí možností je meziskelní mřížka, která je umístěná uvnitř izolačního dvojskla či trojskla. Mřížky mohou mít různé tloušťky (nejčastěji 8, 18, 26, popř. 45 mm), lze je všemožně křížit a nespornou výhodou je jejich umístění uvnitř skla, které se tak čistí a umývá mnohem lépe než v předchozích dvou případech.
Okenní rám tvoří základní a nosnou část každého okna. Okno se skládá z okenního rámu, který je kotven do ostění a je pevně spojen s domem, a rámu okenního křídla, který nese tabuli skla nebo jakoukoliv jinou výplň. Na okenním rámu jsou okenní křídla připevněna pomocí pohyblivých a seřiditelných pantů. Je také možné vyrobit pevně zasklené okno bez možnosti jeho otevírání.
Okenní rám může být z různých materiálů, které lze částečně kombinovat. Nejčastější jedřevo,hliník a plast. Okenní rám je pevně spojen s obvodovým pláštěm budovy, a tím udržuje celé okno bezpečně na svém místě. Pevné a kvalitní ukotvení okenního rámu je důležité nejen z hlediska bezpečnosti, ale také kvůli tepelné pohodě. Mezery mezi zdivem a okenním rámem mohou vést k tepelným mostům a degradaci použité izolační pěny. Z tohoto důvodu má perfektní provedení připojovací spáry velký vliv na celkovou izolaci okna.
Okenní rámy se vyrábí z následujících materiálů:dřevo, plast, hliník.
Všechny tyto materiály lze použít buď samostatně, nebo v kombinacích (dřevo a hliník, plast s hliníkovým klipem).
Takto jsou tvořeny okenní rámy, které kombinují vlastnosti jednotlivých materiálů.
Každý z materiálů má své výhody a nevýhody, a proto by výběr měl záviset na vašich konkrétních potřebách a typu stavby.
Takové okno jeoznačeno zkratkou VSG. Jedná se o speciální skleněnou výplň okna, která je vyrobená tvrzením, vrstvením, fólií nebo dokonce drátěnou mřížkou.
Moderní bezpečnostní okno obsahuje speciální fólii, která už je součástí jednotlivých vrstev okna a funguje i jako spojovací materiál.
Při rozbití okna s bezpečnostní fólií sklo zůstane zpevněno fólií a nevysype se na jednotlivé střepy.
Díky tomu např. zamezíte tomu, abyste se vy nebo vaše děti při případné nehodě pořezali. Podobně funguje např. čelní sklo u auta.
Typ okna, které se nedá otevřít, sklopit ani odsunout.
Při koupi tohoto druhu okna je třeba se informovat, zda vámi vybrané okno splňuje podmínky parametrů pro pasivní domy.
Okno pro pasivní dům musí mít kvalitně zasklený rám, díky němuž dochází ke snižování energetické ztráty, ale má dostatečnou propustnost sluneční energie.
Doporučujeme si vždy raději nechat poradit od odborníka.
Jedná se ospecifické plastové nebo hliníkové okno, které umí odrážet proudící teplo zpět do místnosti.
Tento typ okna je vyplněn speciální plynem a povrch okna je zvlášť upraven proto, aby se zamezilo tepelným únikům.
Toto sklo má na povrchu více či méně viditelné ornamenty, které mohou být jednostranné či oboustranné.
Jedná se o možný prvek ochrany soukromí.
Některé části domu vyžadují ochranu soukromí po celý den, ale bez ztráty světlosti.
Jedná se především o kuchyně, toalety, koupelny apod. V těchto případech doporučujeme použití ornamnetních (strukturovaných, neprůhledných) skel, které zcela zamezí zvídavým pohledům zvenčí, zároveň však vpustí do místnosti dostatečné množství světla.
Nejčastěji používanými ornamentními skly v domácnostech jsou skla s označením kůra (dubová kůra) a činčila (chinchila) a pro kanceláře nebo lékařské ordinace matná (pískovaná) skla.
Ta mají ze všech nabízených skel největší zastínění, které se hodí pro nerušenou práci.
Jde o okno, které se otáčí podél své svislé osy.
Okno, které lze otevřít klasickým způsobem, ale dá se pomocí různých mechanizmů přepnout do sklopné polohy.
Existují různé typy otevírání okenního křídla.
Fixní okno –nelze otevřít vůbec.
Levé otvírání – panty křídla jsou na levé straně.
Pravé otvírání – panty křídla jsou na pravé straně.
Levé výklopné – panty jsou nalevo a okno lze zároveň vyklopit na ventilačku.
Pravé výklopné – panty jsou napravo a okno lze zároveň otevřít na ventilačku.
Sklopné – okno lze pouze otevřít na ventilačku.